Paprastai vasarą būstų pirkėjų aktyvumas šiek tiek sumenksta. Bet tik ne šiemet. O pagal metinio augimo tempus individualių namų pirkėjai akivaizdžiai lenkia butų pirkėjus. Kas lemia, kad net augant kainoms labiau apsimoka rinktis ne butą, o namą?
Juozas Lapienis, „NewReal“ įmonių grupės vadovas, „Lapino namų“ kvartalų koncepcijos autorius
Natūralu, kad šiemet būsto pirkimo–pardavimo sandorių sudaroma daugiau negu pernai, tačiau, nepaisant sparčiai augančių kainų, šie metai aktyvesni ir už 2019-uosius, kurie buvo vadinami rekordiniais, o gyvenamųjų namų sandorių daugėja sparčiau nei butų. Tai rodo Registrų centro (RC) rugpjūtį paskelbti 2021 m. septynių mėnesių rezultatai.
Namų perkama vis daugiau
RC duomenimis, per septynis šių metų mėnesius butų parduota 23 tūkst. – 35 % daugiau nei pernai per tą patį laiką, bet tik apie 14,5 % daugiau nei 2019 m. sausį–liepą, o šių metų liepa birželį lenkia tik 2 %. O individualių gyvenamųjų namų per šių metų sausį–liepą Lietuvoje nupirkta daugiau nei 9,1 tūkst. – 42 % daugiau nei 2020 m. (per 6,4 tūkst.) ir 40 % daugiau nei 2019 m. sausį–liepą (6,5 tūkst.). Vien per šių metų liepą įregistruota daugiau nei 1,6 tūkst. namų pirkimo–pardavimo sandorių – 20 % daugiau nei 2020 m. liepą ir 9 % daugiau nei per šių metų birželį. Žinoma, nemažai individualių namų pastatoma ir įsigyjama mažesniuose Lietuvos miestuose, tačiau jų dalis sparčiai didėja ir sostinėje bei aplink Vilnių. Pavyzdžiui, 2019 m. liepą čia buvo nupirkti 138 namai, pernai liepą 174, o šiemet 215.
Kaina daugeliui buvo, yra ir bus vienas iš svarbiausių kriterijų. Arba tai, kokio dydžio būstą galima įsigyti už tam tikrą sumą, nes pasėdėję karantine ar toliau dirbdami iš namų vis daugiau žmonių ėmė dairytis didesnio ploto būsto. Be abejo, individualūs namai pastaruoju metu taip pat brangsta. Tačiau, tarkime, Švedijoje namai brangsta sparčiau nei butai, o pas mus pastaruosius 10 metų namų kainos kilo gerokai nuosaikiau už kaip ant mielių augusias ir tebeaugančias butų kainas. Pavyzdžiui, Statistikos departamento duomenimis, 2021 m. I ketv. naujos statybos butų kainos daugiabučiuose buvo 3,7 % didesnės nei 2020 m. IV ketv., o vienbučiai ir dvibučiai namai pabrango 2,9 %, nors medžiagų ir darbo jėgos kaina visiems vystytojams auga vienodai.
Norime gyventi erdviai
Namo patrauklumą labiausiai didina tai, kad jis suteikia aukštesnę gyvenimo kokybę. Taip, galbūt gyvensite keliais ar keliolika kilometrų toliau nuo centro, bet už 2–3 kmb. buto kainą įsigiję 100–150 kv. m racionaliai suplanuotą namą turėsite pakankamai erdvės ne tik miegamiesiems, svetainei, bet ir darbo zonai įsirengti. Be to, turėsite ir didelį kiemą, kurio neatstos balkonas ar nedidelis žemės sklypelis prie kotedžo. 8–9 arų sklype užteks vietos ne tik hamakui ar badmintoną pažaisti. Pagaliau galėsite įsigyti ir šunį, apie kurį svajojote gyvendami bute: viešose erdvėse paleisti šunį nuo pavadėlio ir leisti jam laisvai bėgioti ir žaisti draudžiama, o erdviame savo kieme jūs drąsiai galėsite tai padaryti ir žaisti su savo augintiniu, pavyzdžiui, eiti su juo gaudynių. O nusprendę pavakaroti su šeima kieme netrukdysite kaimynams, ir jie jums taip pat netrukdys. Tik, žinoma, reikėtų rinktis namą tokiame kvartale, kurio plėtotojai pasirūpino inžinerine infrastruktūra ir komunikacijomis. Atkreipkite dėmesį ir į gretimus sklypus. Jei nenorite metų metais gyventi kaimyno „statybų aikštelėje“, rinkitės kvartalus, kur maždaug vienu metu plėtotojas stato bendro architektūrinio stiliaus namus, iš kurių tereikės išsirinkti jums labiausiai tinkantį.
Ir dar. Gyvendamas bute, gali įsigyti vasarnamį arba sodybą, bet tada penktadienį po darbo skubėsi namo, pakuosiesi daiktus ir važiuosi į ją. Kol nuvažiavę įsikursite, žiūrėk, vakaras jau pavirs į naktį. O sekmadienį greičiausiai nuo pat ryto jausite įtampą, nes netrukus vėl teks pakuotis daiktus ir grįžti namo. Vėl mažiausiai pusę sekmadienio prarasite, o jei tai populiari kryptis, dar ir spūstyse pastovėsite. Jei sodybą nuomositės, greičiausiai išsikraustyti teks iki vidurdienio, todėl net sekmadienio pusryčiai bus greiti, o sugadinta visa diena. O jei gyveni name, tiesiog grįžti penktadienį po darbo namo, išeini į terasą ir jau pavakary prasideda savaitgalis, kuris truks iki vėlyvo sekmadienio vakaro. Nei tau kur nors važiuoti, nei nervintis, ar ko nors nepamiršai…
Statyti patiems neapsimoka
Jau esu minėjęs, kad posakio, jog kiekvienas lietuvis privalo pasistatyti namą, nereikia suprasti pažodžiui. Anksčiau gal ir būtų pavykę sutaupyti kelis tūkstančius, bet ne dabar, kai vis dar sutrikusios tiekimo grandinės, statybinių medžiagų kainos neprognozuojamos, statybininkų darbo užmokestis kyla, o jie užversti darbais ir, kol jūs lauksite kokių nors medžiagų, jie išeis į kitą objektą. Kokią įtaką tai gali turėti jūsų biudžetui, išsamiai aptarėme žurnalo „Investuok“ liepos mėnesio numeryje, todėl šį kartą tepridursiu: anksčiau savo namo statyboje būtų tekę „įsidarbinti“ 0,5 etato, o dabar teks dirbti visu etatu. Ar galite skirti tiek laiko? Tikrai ne!
Nepatarčiau ir atidėti svajonės įsigyti namą, juo labiau kad Vakarų šalių ekspertai vis garsiau kalba, jog ateityje įpirkti būstą ar pasistatyti namą daugumai žmonių bus tik sunkiau. Kita vertus, net jei jums tai nebus problema, sklypai individualių namų statybai dažniausiai būna naujai formuojamuose sklypų kvartaluose, o tai reiškia, kad didėja ir tikimybė, jog erzinančios ir daugybę nepatogumų jums keliančios statybos kaimyniniuose sklypuose tikriausiai užtruks 5, 10 ar daugiau metų.